Podkarpackie

Województwo Podkarpackie – brama Europy, przestrzeń nowoczesnej gospodarki, niewyczerpanej przyrody, kultury i… możliwości. Czyste i nowoczesne technologie światowej Doliny Lotniczej, informatyki,  telekomunikacji, farmacji  sąsiadują tu z przestrzenią aktywnego wypoczynku, górskiej przyrody, wielokulturowości i kreatywności. Nowoczesne  lotnisko, autostrada Wschód-Zachód, unijne przejścia graniczne, skrzyżowanie europejskich tras, gotowe tereny inwestycyjne specjalnych stref ekonomicznych i zasoby młodych wykształconych ludzi sprawiają, że dziesiątki światowych firm właśnie tu lokują swoje siedziby. A po godzinach? Aktywny wypoczynek na lądzie, wodzie i w powietrzu – szybownictwo, paralotniarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, bezkresne wędrówki i wyprawy rowerowe po setkach kilometrów szlaków. A wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody, karpackich krajobrazów, legendarnych Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Do tego zanurzenie w różnorodnej bogatej kulturze, architekturze i sztuce pogranicza, czas i miejsce na spokój, twórczość i spojrzenie na zabiegany świat z góry. Z lotu ptaka.

 

Sprawdźmy, czego niezwykłego możemy doświadczyć w tym jednym z najpiękniejszych regionów Polski.

 

Łańcut

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomicie zachowanych wnętrz mieszkalnych oraz bezcennej kolekcji pojazdów konnych po rodzinie Potockich. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Dodatkowymi atrakcjami łańcuckiego muzeum są rozległe zbiory sztuki cerkiewnej oraz storczykarnia, która kilka lat temu została przywrócona do dawnej świetności.

 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

W Sanoku możemy odnaleźć największy pod względem ilości obiektów park etnograficzny w Polsce, gromadzący ponad 100 propozycji budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Na obszarze o powierzchni blisko 38 ha prezentowana jest kultura Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Niezwykłą atrakcją skansenu jest pieczołowicie odtworzony Rynek Galicyjski przy którym znajdują się zarówno domy mieszkalne jak i zakłady rzemieślnicze oraz sklepy -  zakład fryzjerski, fotograficzny, piekarnia, sklep kolonialny, apteka. Wśród różnorodnych obiektów odnajdziemy także unikatowy urząd gminy, pocztę, oraz karczma z kręgielnią i remizę. Na specjalną uwagę zasługują dwa rzadko spotykane obiekty: domy żydowskie z Ustrzyk Dolnych i z Jaćmierza.

 

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie jest miejscem w którym można doświadczyć piękna znanych na całym świecie wyrobów krośnieńskiego szkła. Głównym elementem Centrum jest możliwość zwiedzania ekspozycji prezentujących zarówno szkło artystyczne wykonane przez wybitnych polskich twórców oraz znakomite produkty użytkowe opracowane według najlepszego wzornictwa i perfekcyjnego kunsztu. Do najważniejszych atrakcji Centrum Dziedzictwa Szkła należą z pewnością interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła w których turyści mogą brać czynny udział. Fantastyczną atrakcją są również rozwijające kreatywność zajęcia z edukacji plastycznej oraz bogata oferta wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

 

Karpacka Troja

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, to miejsce będące oryginalnym połączeniem tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Skansen powstał w miejscu, które zalicza się do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas prowadzonych prac wykopaliskowych, odkryto tu ponad 160 tys. znalezisk. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci orazprzytulną "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków.

 

Kresowa Osada w Baszni

Kresowa Osada w Baszni Dolnej na Roztoczu to wioska tematyczna, która pozwala przenieść się w przeszłość i poznać wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej, oferując jednocześnie możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu. To idealne miejsce dla miłośników historii, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu naturalnej przyrody. Kresowa Osada jest kompleksem składającym się z kilku tematycznych obiektów wśród których na uwagę zasługuje odrestaurowany dworek ziemiański w którym mieści się secesyjna restauracja, w której można posmakować tradycyjnych potrwa kuchni kresowej. Na smakoszy galicyjskich tradycji gastronomicznych czeka również dawna karczma wiejska. W multimedialnym muzeum prezentowana jest ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie oraz wirtualna przebieralnia w stroje z tamtej epoki. Kresowa Osada daje również możliwość  aktywnego spędzenia czasu, poprzez skorzystanie z wypożyczalni rowerów, kajaków oraz kijów do nordic walking.

 

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie to miejsce wymarzone dla wodniaków, miejsce rekreacyjnych kąpieli, przybrzeżnych spacerów kajakiem, czy rowerem wodnym, jak również nauki trudnej, lecz pięknej sztuki żeglowania. „Bieszczadzkie morze” jest akwenem zapewniającym dobrą zabawę, słynie bowiem ze zmienności hulających w  wąskich i  krętych dolinach wiatrów. Żaden inny zbiornik wodny w Polsce nie stawia tak wysokich wymagań i nie dostarcza tak wiele satysfakcji z żeglowania. Z drugiej zaś, mało dostępne od strony lądu tereny i zaciszne zatoczki są dla cumujących żeglarzy gwarantem spokojnego odpoczynku. Największymi ośrodkami żeglarskimi są Polańczyk i Solina, gdzie znajdują się liczne przystanie, żeglarskie kluby oraz plaże wraz z wyznaczonymi kąpieliskami oraz możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego.

 

Szlak architektury drewnianej

Podkarpackie jest takim miejscem w Europie, gdzie dzięki przenikaniu różnych kultur znalazły się na niewielkim stosunkowo terenie liczne zabytki architektury drewnianej, sakralnej i  świeckiej. Znajdziemy tutaj przykłady gotyckich kościołów, cerkwie prawosławne, greckokatolickie, zabytkowe dworki, pałacyki myśliwskie i domy mieszczan z  podcieniami, uzdrowiskowe wille. Na szczególną W zapachu drewna, kadzideł, w skrzypieniu starych podłóg, w tajemniczym półmroku drewnianych kościołów i cerkwi znajduje się niezwykły urok, który trzeba koniecznie poznać. Ich wdzięk i piękno, ukryte pośród drzew, zawierają w sobie historię tego regionu.  

Bieszczady i Beskid Niski

 

Przyroda Bieszczad i Beskidu Niskiego to magiczny świat łączący w sobie dzikość i harmonię, to świat ekscytujących wrażeń, a zarazem miejsce ciszy i spokoju. Tylko tutaj spotyka się miejsca dzikie i niedostępne, miejsca przepastne, przypominające prawdziwe pierwotne knieje. Tu można godzinami wędrować i nie spotkać człowieka, a jedynym towarzyszem stają się dzikie oczy wilka i brunatne futro niedźwiedzia. Unikatowość tego terenu to również zróżnicowanie etniczne, kulturowe i religijne, które do dziś można odnaleźć w architekturze, sztuce, obrzędach religijnych. Podziwianiu uroków Podkarpacia ułatwia ponad 90 tras pieszych o łącznej długości ponad 2800 km, z których większość jest ulokowana  na obszarze Bieszczad i Beskidu Niskiego.

 

Turystyka konna

Turystyka konna od kilku lat staje się coraz bardziej popularnym sposobem na aktywny wypoczynek. Jeździectwo można uprawiać niemal w każdym zakątku naszego regionu. W Podkarpackiem funkcjonuje ponad sto ośrodków turystyki konnej.  Hodowane są najróżniejsze odmiany koni, od koni małopolskich w Dzikowcu po hucuły w Wołosatem, gdzie turyści mogą przemierzać Bieszczadzki Park Narodowy na grzbietach tych bieszczadzkich koników.  Z licznych atrakcji warto wymienić Wszechstronny Konkurs Konia Bieszczadzkiego w Dołżycy koło Cisnej, gdzie bardziej zaprawieni  jeźdźcy startują w różnorakich zawodach jak m.in. cross czy powożenie bryczką. W Bieszczadach coraz popularniejsze staje się jeżdżenie konne rodem z Dzikiego Zachodu znane jako styl „west”, który pozwala na długie wędrówki po odludnych trasach.

 

Podkarpackie wina

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, jest wielką przyszłością regionu i obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu turystycznego. Winiarstwo odrodziło się tutaj w końcu XX w. i od wielu lat Podkarpackie zachwyca winami własnej produkcji. Województwo jest najprężniej rozwijającym się „regionem winiarskim” w  Polsce, posiada dobre warunki do uprawy winorośli i ludzi zafascynowanych produkcją rodzimych win. Dzięki temu wina są coraz smaczniejsze, a dzięki wysokiej jakości zdobywają nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach winiarskich. Winnice są otwarte dla turystów, którzy mogą zobaczyć cały proces produkcji podkarpackich win, a także ich skosztować.

 

Dolina Lotnicza

Południowo-wschodnia Polska, znana jest z rozwiniętego przemysłu lotniczego (ponad 70 lat tradycji) oraz ośrodków kształcących pilotów (ponad 100 lat tradycji). W regionie skupione jest 90 % polskiej produkcji przemysłu lotniczego, działają ośrodki naukowo-badawcze i rozwija się zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Nic dziwnego, że to właśnie w Województwa Podkarpackim powstała Dolina Lotnicza będące stowarzyszeniem firm, którego głównym celem jest przekształcenie regionu w jeden z wiodących w Europie ośrodków lotniczych.