06.07.2015

CZESŁAW LANG: TO WIELKA ZABAWA I PRZYGODA

Czesław Lang po raz kolejny błysnął znakomitą kolarską formą. Po świetnym występie w Tour de Pologne Challenge Trentino, gdzie wyprzedził między innymi Francesco Mosera, teraz wygrał w swojej kategorii wyścig Tauron Lang Team Race w Krokowej.

Od pewnego czasu poważnie przygotowuje się pan do wyścigów i widać efekty.

 Na pewno, gdy człowiek za coś się bierze, to stara się to robić poważnie. Jednak jest to dla mnie przede wszystkim wielka zabawa i przygoda. Całe życie ścigałem się na szosie, więc udział w wyścigu dla amatorów, jazda w peletonie, taktyka, przeskakiwanie z koła na koło, dawanie zmian, jest dla mnie wielką frajdą. Można powiedzieć, że na tych wyścigach przeżywam drugą młodość.

W Krokowej spotkał pan wielu kolegów z czasów kariery?

Tak. To wielka radość, że moim przyjaciele, z którymi się ścigałem, byli tutaj w Krokowej. Lechosław Michalak, Marek Szerszyński, Marek Kulas. Wielu, wielu przyjaciół. Ale nie tylko oni, bo fajnie, że coraz więcej ludzi łapie rowerowego bakcyla. Frekwencja z edycji na edycję jest coraz większa.

Wydaje się, że Pomorze jest kolarskim regionem, bo mnóstwo uczestników było zarówno w Gdańsku dwa tygodnie temu, jak i teraz w Krokowej.

Na pewno jest wielu kolarzy z Trójmiasta, Kościerzyny, Lęborka, Wejherowa, Bytowa, Słupska. Są też stali uczestnicy ze Śląska. Zawody cieszą się dużym zainteresowaniem w całej Polsce.

Wyścig w Krokowej taktycznie potoczył się zgodnie z planem?

Chyba tak. Na początku przeżyliśmy chwile grozy. Po 10 kilometrach jedna z dziewczyn, mówiąc po kolarsku, liznęła koło. Zrobiła się wielka kraksa, której nie powstydził by się wyścig Tour de France. Na szczęście wszyscy się pozbieraliśmy, wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy dalej. Stawka się porwała, dużo się działo. Każdy miał wiele radości z tego ścigania.

W najbliższych tygodniach czeka nas przerwa w wyścigach Skandii i Taurona, ponieważ będziecie koncentrowali się na Tour de Pologne?

Tak, ale nie zapominajmy o Tour de Pologne Amatorów siódmego sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Już dziś zapisało się ponad tysiąc kolarzy. Osoby, które startowały w poprzednich latach, chcą poprawić swoje czasy. Myślę, że na starcie stanie około dwóch tysięcy kolarzy.

 

POWRÓT DO AKTUALNOŚCI