Sobótka


Sobótka leżąca u podnóża masywu Ślęży to centrum  administracyjne, kulturalne i turystyczne niewielkiego regionu. Historia miasta była zawsze związana ze Ślężą górującą nad okolicą, najpierw osada targowa od roku 1399 posiada prawa miejskie. Dzisiaj miasto liczy ponad 6,5 tys. mieszkańców  (cała Gmina blisko 13 tys.). Tereny położone w jego bezpośrednim sąsiedztwie wchodzą w obręb Ślężańskiego Parku Krajobrazowego i charakteryzują się niezwykle ciekawym ukształtowaniem terenu, bogactwem świata fauny i flory, czystym powietrzem i doskonałą wodą. Wszystko to sprawia, że od lat Sobótka jest turystycznym zapleczem Wrocławia oraz innych dolnośląskich aglomeracji. Gęsta sieć dróg w obrębie masywu Ślęży ułatwia dostęp do atrakcyjnych miejscowości u jego podnóża.

Sobótka od zawsze była centrum kolarstwa, tu ścigali się najlepsi z polskich kolarzy szosowych, tu szkolili się kolarze, tu wreszcie wyrosło wiele sław kolarstwa szosowego i torowego. Tu trenowali lekkoatleci, zawodnicy w biegach na orientację, biegach przełajowych, laskarki, wieloboiści, piłkarze. Sobótka kojarzy się z dobrą bazą sportową, dającą ogromne możliwości do przygotowywania mistrzów wielu dyscyplin. Na obrzeżach gminy znajduje się lotnisko sportowo-turystyczne w Mirosławicach. Umożliwia ono uprawianie wszystkich sportów lotniczych i paralotniczych. Stąd też odbywają się loty turystyczne nad Ślężą. Pobliskie, nieczynne wyrobiska kamieniołomów zalane wodą są doskonałą bazą nurkową. Lokalne sekcje sportowe korzystają z doskonałej bazy; stadionu miejskiego i Hali Sportowej. Tu działa klub karate, judo i osiągająca doskonałe wyniki sekcja badmintona.  Od kilku lat działa na tym terenie bardzo prężnie Klub Biegacza. Ale to nawiązanie do historii kolarstwa sprawiło, że powstała tu Aleja Sław Kolarstwa, poszerzana z roku na rok.

A dla wszystkich pozostałych Sobótka i Ślęża oferuje bardzo wiele przygotowanych dla nich tras do pieszych wędrówek. W zależności od  możliwości można wybrać  łagodne trasy spacerowe jak i prawdziwe górskie szlaki, ścieżki przyrodnicze, dydaktyczne i szlaki archeologiczne. Spotkać tu także można turystów na rowerach, korzystających z tras dla rowerów górskich. Dla bardziej zaawansowanych turystów preferujących ten rodzaj turystyki oferujemy trasę rowerową z Wrocławia do Sobótki. Przez gminę biegnie Europejski Szlak Rowerowy EuroVelo9 z Gdańska do Puli. Jeżeli byliście Państwo u nas wracajcie, ciągle oferujemy coś nowego jak np. wspaniały Park Linowy. Jeżeli nie byliście jeszcze pod Ślężą musicie przyjechać tutaj bo warto. Zapraszamy!