Położenie: Rzeszów leży w południowo-wschodniej Polsce. Jest stolicą województwa podkarpackiego.
Województwo: podkarpackie
Liczba ludności: 186 189 (stan na 28 II 2015 r.)
Powierzchnia: 116,32 km2

Rzeszów – stolica innowacji. Miasto, odważnie sięgające po najnowocześniejsze rozwiązania w nauce, biznesie i przemyśle. Największym atutem Rzeszowa, oprócz położenia na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, są ludzie – kreatywni i otwarci na świat.

Zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający do miasta turyści podkreślają, że Rzeszów jest miastem czystym, bezpiecznym i przyjaznym dla rowerzystów. Amatorzy sportów rowerowych mogą korzystać z ponad 100 km tras rowerowych, biegnących wzdłuż największych arterii miejskich oraz w parkach . Estetykę Rzeszowa dodatkowo podkreślają nowoczesne i oryginalne obiekty, takie jak Okrągła Kładka dla Pieszych, Fontanna Multimedialna czy nowobudowany most o długości 480 m z pylonem o wysokości 108,5 m.

Warto zobaczyć:  

RYNEK

Centralnym placem Starówki jest Rynek z Ratuszem i studnią z XVII w. Obecny Rynek odbiega nieco od pierwotnego XV-wiecznego wyglądu – tylko trzy pierzeje zabudowane są kamienicami, które w ciągu wieków ulegały przebudowom. Znajdują się w nich hotele, restauracje, kluby, puby, muzea, różne instytucje. Jedną z bardziej interesujących jest kamienica nr 19. Odkryte w podziemiach fragmenty ceglano-kamiennych murów i sklepień oraz ostrołukowych gotyckich nadproży, które można obejrzeć w PTT, pozwalają datować początki powstania tego obiektu na przełom XV i XVI w. W letnie wieczory na scenie obok Ratusza można oglądać występy znanych wokalistów, grup muzycznych i taneczno-wokalnych. 

 RATUSZ

Najokazalszą budowlą Rynku jest Ratusz, zbudowany przypuszczalnie w 1591 r. przez Mikołaja Spytka Ligęzę. Obecny wygląd budynku pochodzi z przełomu XIX i XX w. W podziemiach Ratusza odkryto fragmenty starych murów i pięknie sklepione piwnice. W jednej z nich znajduje się Galeria pod Ratuszem.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA
 „Rzeszowskie piwnice”

Podziemna Trasa Turystyczna, o długości 369 m, przebiega pod kamienicami i płytą Rynku. Obejmuje 25 piwnic i 15 korytarzy, sięgających 10 m w głąb ziemi, którym nadano nazwy odnoszące się do funkcji oraz do historii miasta. Można tu obejrzeć relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, pozostałości żelaznych krat i zawiasów, tajemne przejścia. W niższych partiach magazynowano towary wymagające niskich temperatur, a w czasie najazdów tatarskich i wojen były schronieniem dla mieszkańców grodu. 

http://www.trasa-podziemna.erzeszow.pl/

http://www.wirtualne-podziemia.erzeszow.pl/

 DAWNY KONWENT PIJARÓW Konwent Pijarów obejmował kościół, klasztor i szkołę. Centralne miejsce w Zespole Popijarskim zajmuje kościół pw. Św. Krzyża, wybudowany w latach 1644-1649 według projektu Tylmana z Gameren. Jest jednonawową świątynią z dwiema wieżami w fasadzie oraz kaplicą od strony północnej. Wystrój późnobarokowy, z dekoracjami stiukowymi Jana Ch. Falconiego z końca XVII w. W prezbiterium, przy wejściu do zakrystii, znajduje się mauzoleum rodu Lubomirskich.

W budynku klasztornym znajduje się obecnie Muzeum Okręgowe, posiadające bogate zbiory z zakresu sztuki, historii, etnografii i archeologii, eksponowane w formie stałych ekspozycji (m.in. Galeria Dąbskich) lub wystaw czasowych. W dawnym refektarzu można zobaczyć freski z końca XVII w.

Ojcowie Pijarzy w 1658 r. założyli przy klasztorze Collegium Ressoviense. Uczył tu ks. Stanisław Konarski – obecnie patron I LO. Szkoła jest jedną z najstarszych w Polsce. Wielu jej wychowanków chlubnie zapisało się na kartach historii i kultury polskiej, m.in. Ignacy Łukasiewicz, Józef S. Pelczar, Władysław Sikorski, Władysław Szafer czy Julian Przyboś.

 ZAMEK

Budowę zamku rozpoczął pod koniec XVI w. ówczesny właściciel Rzeszowa – Mikołaj Spytek Ligęza. W 2 poł. XVII w. Lubomirscy rozbudowali i otoczyli zamek kamiennym murem obronnym z bastionami. Obecny wygląd zawdzięcza ostatniej przebudowie na przełomie XIX i XX w. W zamku mieści się Sąd i Prokuratura.

LETNI PAŁAC LUBOMIRSKICH

Letni Pałacyk Lubomirskich zbudowany został staraniem Hieronima A. Lubomirskiego, według projektu Tylmana z Gameren. W czasie przebudowy w XVIII w. otrzymał wystrój barokowy. Obecnie mieści się tu Okręgowa Izba Lekarska.

WILLE SECESYJNE

Przy alei Pod Kasztanami znajdują się wille secesyjne: nr 6 – wybudowana w 1903 r. według projektu inż. K. Hołubowicza, eklektyczna, z bogatą elewacją i popiersiem A. Mickiewicza w niszy; oraz dwie wille w stylu szwajcarskim, zaprojektowane przez T.M. Tekielskiego: nr 8 (1899) i nr 10 (1900), zwanej Pod Sową, na której znajduje się zegar słoneczny z sentencją: Widzisz godzinę, nie znasz godziny.

KOŚCIÓŁ FARNY
pw. św. Stanisława i św. Wojciecha

Kościół prawdopodobnie istniał już przed 1363 r., ale podczas wielkiego pożaru uległ zniszczeniu. Pozostało gotyckie prezbiterium, datowane na pocz. XV w. W 1 poł. XVII w. dobudowano dzwonnicę, a w 1754 r. przebudowano nawę główną, dobudowano nawy boczne i nadano mu wystrój barokowy. W prezbiterium znajdują się pomniki nagrobne rodu Rzeszowskich. W latach 1962-1965 dokonano gruntownej restauracji kościoła.

 OKRĄGŁA KŁADKA  Okrągła kładka dla pieszych to jedyny tego typu obiekt w Europie. Oprócz innowacyjnego kształtu, wyróżnia ją dobór materiałów wykończeniowych: specjalnie gięte i hartowane szkło, szyby windowe, egzotyczne drewno, odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz iluminacja świetlna całego obiektu. Ten unikatowy obiekt powstał nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i Grunwaldzkiej - jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc głównej arterii komunikacyjnej Rzeszowa. Dzięki swemu usytuowaniu kładka stanowi doskonałe miejsce widokowe.
 ZESPÓŁ KLASZTORNY BERNARDYNÓW  Klasztor Bernardynów z kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii powstał w pierwszej połowie XVII w. Pierwotnie stał tu drewniany kościółek, zbudowany w 1536 r. W prezbiterium znajdują się pomniki rodziny Ligęzów. W sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej – Patronki Rzeszowa – znajduje się późnogotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1513 r. W 2008 r. kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej. 
 Teatr Maska

 

MUZEUM DOBRANOCEK
 Teatr Maska jest profesjonalnym teatrem lalki i aktora. Jego repertuar obejmuje sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W wydzielonych pomieszczeniach znajduje się Muzeum Lalek Teatralnych.

W budynku Teatru ma swoją siedzibę jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami. To miejsce magiczne – wehikuł czasu przenoszący w inny wymiar, w krainę wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji – w świat bajki.

http://www.muzeumdobranocek.com.pl/p/

 FONTANNA MULTIMEDIALNA

 U podnóży Zamku znajduje się Rzeszowska Fontanna Multimedialna. Główną atrakcję kompleksu fontann stanowią tańczące w rytm muzyki strumienie wody oraz utworzony z mgły ekran wodny, na którym wyświetlane są prezentacje filmowe, laserowe i trójwymiarowe. Obok fontanny znajduje się amfiteatr, z którego można codziennie podziwiać spektakle, będące połączeniem muzyki, światła i wody.