Bytów – perła wśród kaszubskich lasów, miasto otoczone naturą, usytuowane wśród pagórków oraz licznych jezior.


Miasto promuje naturalne walory, udostępniając mieszkańcom i turystom szlaki przebiegające wśród unikatowych w skali Europy jezior lobeliowych. Trasy przygotowano zarówno dla użytkowników pieszych i rowerowych, jak i wodnych. Świetnym dopełnieniem bazy turystycznej są kwatery oferowane przez hotele oraz gospodarstwa agroturystyczne. Całość jest uzupełniona szeroką gamą usług gastronomicznych, dając możliwość zasmakowania m.in. w potrawach tradycyjnych i regionalnych. W naszym mieście odbywają się liczne koncerty, imprezy kulturalne i sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno fani sportu, miłośnicy muzyki bluesowej, zapaleni wędkarze, jak i uczestnicy wernisaży, wystaw oraz promocji książek lokalnych autorów.


  

Kulminacją aktywności społecznej jest okres letni, gdy mieszkańcy wspomagani przez licznych turystów uczestniczą w wydarzeniach, także o randze krajowej: Dni Bytowa – upamiętniające nadanie praw miejskich, Skandia Maraton – jeden z najpopularniejszych cykli maratonów rowerowych w Polsce, Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym. W kalendarzu imprez Bytowa znajdą swoje w miejsce także np. motocykliści. 

Spacerując po mieście, można zobaczyć ciekawe, uzupełniające się połączenie nowoczesnej architektury z historyczną linią zabudowy miasta. Historia zajmuje ważne miejsce w sercach mieszkańców i w kształcie rozwoju miasta. Bytów to także miejsce, gdzie teraźniejszość styka się z historią, a nowoczesne rozwiązania architektoniczne z zabytkami.
Bytów to miasto wielokulturowe. Bezspornym wyróżnikiem miasta jest podtrzymywanie i pielęgnowanie  wielokulturowości mieszkańców i aktywne wspieranie inicjatyw mniejszości narodowych i etnicznych. W mieście jest wiele zakątków wartych odwiedzenia, 
m.in.: Trakt Młyński, nowoczesny basen, promenada nad jeziorem lobeliowym Jeleń, zrewitalizowany Rynek, zabytkowy most kolejowy.